Kinesiotaping piersi w Jarosławiu

Kinesiotaping piersi w Jarosławiu

Kinesiotaping jest to metoda terapeutyczna polegająca na aplikowaniu na ciało w określony sposób nierozciągliwej lub elastycznej taśmy potocznie zwanej tejpami. Całkowity mechanizm działania plastra zależy od sposobu oraz miejsca oklejenia. Po aplikacji taśmy można uzyskać́ efekt rozluźnienia mięśni, działania przeciwbólowego oraz zmniejszenia siniaków czy obrzęków.

Jest to uniwersalna metoda, która swój rozgłos zyskała dzięki medycynie sportowej. Obecnie ma coraz większe zainteresowanie w innych dziedzinach medycznych takich jak ortopedia, chirurgia, neurologia, onkologia czy pediatria, wspomaga także korekcję postawy, i co dla nas najważniejsze – możemy stosować ją w ginekologii i położnictwie.

Jak to działa ?

Tejpy oddziałują na mięśnie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy. Działanie ich polega na zmniejszeniu bólu mięśni i stawów oraz nienaturalnych odczuć skóry.

W zależności od sposobu oklejenia, terapia działa wspomagająco na rozluźnienie lub wzmacnianie mięśni, stabilizację stawów, a także poprawia miejscowo krążenie limfatyczne i żylne. Naklejone taśmy usuwają zastoje i pozwalają zmniejszyć obrzęki limfatyczne.

Naklejone plastry powodują̨, że skóra jest lekko naciągnięta, co zwiększa przestrzeń́ między skórą właściwą̨ a powięzią̨ — błoną osłaniającą̨ mięśnie. Dzięki temu usprawnia się̨ praca układu limfatycznego. Ilość́ oraz prędkość́ limfy machinalnie się̨ zwiększa, powodując zmniejszenie stanów zapalnych.
W ciąży
W przypadku ciąży z zalet tapingu na pierwszy plan wysuwa się bezbolesność, oraz bezpośrednie oddziaływanie głównie na warstwy powierzchowne, czyli skórę. Czynniki te czynią metodę bezpieczną zarówno dla mamy jak i rozwijającego się dziecka. Dodatkowo możliwość utrzymania aplikacji na skórze przez kilka dni, bez konieczności codziennych wizyt u fizjoterapeuty, czyni tą technikę wygodną i godną polecenia przyszłym mamom.
U ciężarnych plastry wykorzystywane są głównie do zmniejszenia obrzęków, łagodzenia bólu kręgosłupa i stawów krzyżowo -biodrowych, działają także przeciw rozstępom. Ponadto wspomagają mięśnie powiększającego się brzucha w obrębie, którego zmiany skórne i podskórne są najbardziej widoczne i odczuwalne. Plastry zmniejszają napięcie mięśniowe, a ich pozytywne działanie na skórę sprzyja profilaktyce powstawania rozstępów. Równie pomocne jest tejpowanie odcinka lędźwiowo-krzyżowego, które sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy.
Inną bardzo często stosowaną techniką jest taśma mająca za zadanie zmniejszyć obrzęki limfatyczne i żylaki powstające na nogach na skutek zmniejszenia elastyczności żył pod wpływem hormonów, oraz utrudnionego odpływu krwi z żył miednicy.
Po porodzie
Po porodzie kinesiotaping ma również znaczące zastosowanie, aplikacja taśm na powłoki brzuszne wspomaga proces regeneracji skóry i poprawia krążenie w tym obszarze.
Drugim, dla nas najważniejszym elementem ciała są piersi. W ich przypadku plastry przynoszą pomoc w nawałach pokarmowych z którymi mamy do czynienia w pierwszych dniach po porodzie. Zbyt duża ilość mleka w piersiach napina je, obniża brodawki, a w efekcie zmniejsza drożność kanalików mlekowych. W efekcie często prowadzi to do stanów zapalnych, gorączki i silnego bólu. Kinesiotaping ma za zadanie „odblokować” kanały i wznowić produkcję mleka. Dzieje się to za sprawą otwarcia przestrzeni międzypowięziowej nad kanalikami, pozwala to na dopływanie pokarmu do brodawek, a dyskomfort związany z bólem zdecydowanie się zmniejsza.

Od teraz tejpowanie piersi w Jarosławiu i okolicach jest możliwe !

We wrześniu uczestniczyłam w kursie organizowanym przez Centrum Medyczne Meavita w Krakowie. Kurs ten pozwala mi m. in. łagodzić Wsze dolegliwości dotyczące nawałów pokarmowych za pomocą tejpów.

Jeśli czujesz w piersiach następujące objawy:

  • napięcie
  • obrzmienie
  • uczucie gorąca i przepełnienia
  • tkliwość piersi (lub ich fragmentu)
  • brak wypływu pokarmu

 

Zadzwoń do mnie już dziś !   784744630

 

Efekt stosowania

Pierwsza odczuwalna poprawa jest obserwowana tuż po oklejeniu lub w ciągu pierwszej doby. Działanie terapeutyczne plastrów, wynosi ok. 5 dni. Po pierwszej dobie od założenia, praktycznie tracimy poczucie oklejenia, niemniej terapia działa nieprzerwanie, wzmacniając proces regeneracji tkanek. Po upływie 5-7 dni możemy usunąć taśmy. Tejpów nie należy gwałtownie zrywać, może wtedy dojść do uszkodzenia naskórka i uniemożliwienia założenia kolejnej aplikacji, jeżeli będzie taka potrzeba. Przed upływem 7 dni jedynie przycinamy ewentualne odklejające się zakończenia taśm, uniemożliwiając tym samym ich dalsze odrywanie się.

Plastry w żaden sposób nie ograniczają̨ codziennego życia, czy higieny osobistej. Można się w nich swobodnie myć, gdyż̇ zastosowany klej jest wodoodporny. Sama taśma została stworzona z wysokoplastycznej bawełny, która nie powinna wywoływać́ uczuleń. Mają one grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe. Ponadto przepuszczają powietrze. Plastry można nosić od kilu dni do kilku tygodni

Przeciwwskazaniami do oklejania są:

  • niezrośnięte złamania,
  • ostra faza reumatyzmu,
  • tętniaki,
  • zakrzepica,
  • rany w obrębie części objętej terapią.