ZALETY KARMIENIE PIERSIĄ

ZALETY KARMIENIE PIERSIĄ

Karmienie piersią ma pozytywny wpływ na zdrowie matki i dziecka. Ten duet czerpie z niego korzyści zarówno podczas karmienia jak i po jego zakończeniu. Im dłużej trwa karmienie piersią tym więcej zyskują.

Karmienie piersią to z punktu widzenia biologii normalny sposób karmienia dzieci. Dziecko rodzi się z instynktem ssania piersi, a matka zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat, zaczyna produkować mleko. Dzięki rosnącej liczbie badań o karmieniu piersią wiemy bardzo dużo. Większość ludzi wie, że karmienie mlekiem mamy niesie ze sobą wiele korzyści. Zastanówmy się więc jakie konkretnie.

KORZYŚCI DLA DZIECKA

Mleko matki zawiera wszystko czego dziecku potrzeba. Dzięki temu może chronić go przed wieloma chorobami. I nie chodzi tu o katar czy przeziębienie. Mleko matki zawiera przeciwciała i wzmacnia system odpornościowy, wypełnia całkowicie potrzeby nawadniania organizmu dziecka. Pokarm matki łatwo się przyswaja i wchłania, jest bezpieczny dla układu trawienia dziecka, pomaga dziecku w wydzielaniu smółki oraz przygotowuje jego żołądek i jelita do lepszej obrony przed bakteriami i wirusami.

Dalszymi zaletami karmienia piersią dla dziecka jest mniejsze ryzyko wystąpienia:

    • zaparć i biegunek
    • problemów z gazami lub ulewaniem po karmieniu
    • infekcji układu moczowego
    • infekcji uszu
    • infekcji żołądka i jelit
      • infekcji dróg oddechowych

     

    • martwiczego zapalenia jelit (głównie u wcześniaków)

Dzięki temu niemowlęta karmione piersią są rzadziej hospitalizowane, rzadziej umierają. 

Mleko matki zawiera niezbędne substancje pomagające w rozwoju mózgu, siatkówki i ośrodkowego układu nerwowego jak również czynników wzrostu.

Karmienie piersią dwukrotnie zmniejsza ryzyko występowania zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Istnieją dowody na to, że pokarm kobiecy zmniejsza prawdopodobieństwo

    • infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych do 7 roku życia
    • wystąpienia u dzieci choroby Leśniowskiego-Chrona i wrzodziejącego zapalenia okrężnicy
    • wystąpienia egzemy i astmy
    • otyłości
    • wysokiego ciśnienia krwi
    • chorób serca
      • cukrzycy

     

    • próchnicy w późniejszym okresie życia

W badaniach przeprowadzonych dla ESPGHAN wykazano, że u dzieci z grup ryzyka choroby atopowej, rzadziej odnotowywano atopowe zapalenie skóry, świszczący oddech oraz objawy astmy w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym.

Żadne dziecko nie jest uczulone na mleko swej matki. Częste są zaś alergie na proteiny zawarte w mleku krowim, tj. modyfikowany pokarm zastępczy. Matczyne mleko zapobiega nie tylko wystąpieniu reakcji alergicznych ale także zapewnia ochronę przed alergiami układu pokarmowego i dróg oddechowych.

Najnowsze badania sugerują dodatkowo, że karmienie piersią przez co najmniej 6 miesięcy (czyli dokładnie tyle, ile zaleca Światowa Organizacja Zdrowia) zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia białaczki dziecięcej o 19% w porównaniu do dzieci, które nie były karmione naturalnie lub były, ale krócej niż 6 miesięcy.

Mleko matki zawiera przeciwciała chroniące jej dziecko przed infekcjami, które sama przechodziła, jak np. ospa czy różyczka. Jej organizm wytwarza ciągle nowe przeciwciała chroniące przed zarazkami w otaczającym powietrzu czy w zjedzonych potrawach; natychmiast wysyła je do pokarmu aby maluszek był pod stałą ochroną. Ta ciągła aktualizacja, jak w komputerowym systemie antywirusowym zmniejsza u dzieci karmionych piersią ryzyko zachorowania na infekcje.

U dzieci karmionych mlekiem matki zwiększa się też prawdopodobieństwo uzyskiwania wyższych wyników w testach na inteligencję.

Istotne jest też samo bycie przy piersi, jama ustna u dzieci karmionych piersią rozwija się nieco inaczej niż u maluchów karmionych mieszanką sztuczną. Ssanie piersi, dzięki aktywności mięśni policzkowych sprzyja prawidłowemu rozwojowi twarzy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów związanych z wadliwym zgryzem i niepoprawną wymową.   

BADANIA WYKAZAŁY, ŻE KORZYŚCI Z KARMIENIA PIERSIĄ PONOSZĄ RÓWNIEŻ MATKI !

    • niższe ryzyko nowotworu jajnika i macicy
    • niższe ryzyko wczesnej menopauzy i raka piersi (im dłużej trwa karmienie, tym mniejsze ryzyko rozwinięcia się tej patologii)
    • Wzrost wytrzymałości kości, w wyniku czego w późniejszym okresie pojawia się mniej złamań oraz zmniejszone jest ryzyko osteoporozy
      • zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu II

     

    • mniejsze ryzyko krwawień poporodowych i szybszy powrót macicy do jej rozmiarów sprzed ciąży

Badania sugerują również, że ze względu na podwyższony poziom oksytocyny, matki karmiące piersią wykazują mniejszą skłonność do okołoporodowych stanów lękowych i depresji niż matki karmiące mlekiem modyfikowanym.

Karmienie piersią to spory wydatek kaloryczny. Dlatego w okresie karmienia mama może pozbyć się nadprogramowych kilogramów, które przybrała w ciąży. Karmienie piersią pomaga zmobilizować zapasy tłuszczu i powoduje spalanie około 500 kalorii dziennie co pomoże zrzucić szybciej zbędne kilogramy.  Mama karmiąca butelką będzie musiała przez godzinę wbiegać po schodach lub jechać na rowerze pod górę, aby pozbyć się tych kalorii!

Karmienie piersią daje też korzyści antykoncepcyjne. Prawdopodobieństwo zajścia w kolejną ciążę w pierwszych 6 miesiącach po porodzie przy wyłącznym karmieniu piersią wynosi 0,7%, a przy prawie wyłącznym 2,9%. Po 6. miesiącu, gdy dzieci zaczynają spożywać dodatkowe pokarmy szanse na poczęcie rosną, ale jeśli matka nadal nie miesiączkuje, nie przekraczają 6%.

CO POZA TYM ?

Tworzenie więzi jest dla matki i dziecka bardzo ważne. Relacja między karmiącą a jej dzieckiem jest wyjątkowa, osobista i jedyna w swoim rodzaju dla każdej pary matka- dziecko. Karmienie piersią może odegrać kluczową rolę w tworzeniu tego kontaktu ze względu na duży wyrzut hormonów.

Matki karmiące piersią lepiej śpią ?

Badania dowodzą, że TAK ! Dzieje się tak dlatego, że dziecko nie musi czekać na przygotowanie posiłku, wystarczy tylko podać pierś maluchowi. Ponadto hormony związane z karmieniem mają zapewnić matce i dziecku odprężenie i uczucie senności ułatwiając zatem szybsze ponowne zapadnięcie w sen.

Karmienie mieszanką zastępczą kosztuje…

Karmienie piersią jest nie tylko bezpłatne (żadnych kosztów związanych z opakowaniami mieszanek, bez wydatków na butelki, smoczki, sterylizatory; bez zużycia energii na podgrzanie, przechowanie, przygotowanie, umycie i wysterylizowanie) ale mleko matki jest zawsze gotowe i w każdej chwili ma odpowiednią temperaturę. Jeśli matka karmi dziecko piersią podczas wycieczki za miasto, w górach czy na plaży, nie potrzebuje niczego innego, gdyż pokarm ma zawsze dostępny, gotowy do spożycia z zapewnieniem odpowiedniej higieny. Pokarm w postaci naturalnej łatwo się transportuje, nie zabierasz ze sobą żadnego nadbagażu na spacery i wycieczki. Brak obciążania się dodatkowo mieszanką, butelką, wodą. Nie musisz zastanawiać się na ile wychodzisz i ile na ten czas wziąć mleka, wody i butelek. Wychodzisz i już.

Poza indywidualnymi korzyściami karmienie piersią ma również pozytywne skutki na poziomie społecznym. Dziecko karmione naturalnie, będzie w mniejszym stopniu oddziaływało na wydatki z budżetu państwa – nie będzie potrzebowało wielu wizyt medycznych ani leków. Na tysiąc dzieci nigdy niekarmionych piersią przypada w pierwszym roku życia o 2033 więcej wizyt u lekarza, o 609 więcej recept i 212dni hospitalizacji więcej niż na dzieci karmione wyłącznie piersią przez trzy miesiące. Ponadto mleko matki nie jest pakowane, podawane za pomocą butelki i smoczka co zwiększa oszczędność zasobów a zarazem zmniejsza liczbę odpadów. Także proces produkcji mleka modyfikowanego ma znaczący wpływ na środowisko (liczba krów produkujących mleko, pastwiska potrzebne do ich utrzymania, przetwarzanie przemysłowe i związane z nim zanieczyszczenia, pakowanie produktu, zużycie paliwa i zanieczyszczenia środowiska powodowane transportem).

Jednak między tym wszystkim, nie zapominajmy o tym, że karmienie piersią (jeśli przebiega sprawnie) jest po prostu przyjemne. Większość matek czerpie z niego ukojenie i dobre samopoczucie. Matka sama produkuje mleko, jest dumna, bo to jeden z najpiękniejszych cudów natury.

Własnym mlekiem potrafi utrzymać przy życiu swój najcenniejszy skarb jakim jest jej DZIECKO.